Longines - L3.430.0.87.9
L3.430.0.87.9 Conquest 34 Stainless Steel - Diamond / MOP - Diamond / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.430.0.87.9 (aka: L34300879) |
| Name: | L3.430.0.87.9 Conquest 34 Stainless Steel - Diamond / MOP - Diamond / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Digital |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Conquest L3.430.0.87.9 was introduced in 2023 as part of the brand's revamped Conquest collection. This Conquest has a stainless steel case of 34.00mm, which houses the self-winding caliber L888.5. The dial is White.