Longines - L3.430.5.98.6
L3.430.5.98.6 Conquest 34 Stainless Steel - Pink Gold / Purple / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.430.5.98.6 (aka: L34305986) |
| Name: | L3.430.5.98.6 Conquest 34 Stainless Steel - Pink Gold / Purple / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Conquest L3.430.5.98.6 was introduced in 2024 as part of the brand's revamped Conquest collection. This Conquest has a stainless steel case of 34.00mm, with a pink gold capped bezel. It houses the self-winding caliber L888.5. The dial is Purple.