Longines - L3.655.4.56.0
L3.655.4.56.0 Conquest Automatic 39 Ceramic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.655.4.56.0 (aka: L36554560) |
| Name: | L3.655.4.56.0 Conquest Automatic 39 Ceramic |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest is a watch that pairs an elegant look with serious performance. In its present configuration, the purpose-built case measures 39mm across. It is fitted with a ceramic bezel. This watch is powered by the automatic caliber L633 movement.