Longines - L3.656.4.96.6
L3.656.4.96.6 Conquest Automatic 39
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.656.4.96.6 (aka: L36564966) |
| Name: | L3.656.4.96.6 Conquest Automatic 39 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest is a watch that pairs a discrete appearance with sports watch-like performance. In the present configuration this watch has a stainless steel case of 39mm - water resistant up to 300 meters. It is powered by the automatic caliber L633 movement.