Longines - L3.657.4.56.6
L3.657.4.56.6 Conquest 41 Automatic Ceramic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.657.4.56.6 (aka: L36574566) |
| Name: | L3.657.4.56.6 Conquest 41 Automatic Ceramic |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest is an elegant sports watch. Its subtle appearance does not withstand -for example- its water resistance being rated at 300 meters. The present model is powered by an automatic movement. Its stainless steel case measures 41mm across and is fitted with a ceramic bezel.