Longines - L3.658.4.76.2
L3.658.4.76.2 Conquest Automatic 41mm Silver Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.658.4.76.2 (aka: L36584762) |
| Name: | L3.658.4.76.2 Conquest Automatic 41mm Silver Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Conquest is Longines' expression of an elegant sports watch. Its discrete case hardly reveals that this watch is water resistant to an impressive 30 bar. The Conquest Automatic 41mm is powered by caliber L633. Ref. L3.658.4.76.2 features a silver dial and a rubber strap.