Longines - L3.661.4.86.2
L3.661.4.86.2 Conquest Chronograph White Ceramic Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.661.4.86.2 (aka: L36614862) |
| Name: | L3.661.4.86.2 Conquest Chronograph White Ceramic Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines Conquest is the quintessential expression of the brand’s sporting elegance. Special attention went into the aesthetics of the bezel, the cabochon crown and the links. The Longines Conquest includes technical features that meet the requirements of the most demanding sportsmen and women. Both sober and sophisticated, these models are guaranteed to catch the eye at the most fashionable soirées as well as in the stands of prestigious horse races. Ref. L3.661.4.86.2 has a stainless steel case and a ceramic bezel. The dial is MOP.