Longines - L3.687.4.76.6
L3.687.4.76.6 Conquest 41 Automatic GMT
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.687.4.76.6 (aka: L36874766) |
| Name: | L3.687.4.76.6 Conquest 41 Automatic GMT |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest is an elegant sports watch. The present model has an additional 24h hand courtesy of its caliber L704. The stainless steel case measures 41mm across. it is paired with a matching bracelet.