Longines - L3.697.4.56.6
L3.697.4.56.6 Conquest Chronograph Automatic 44.5mm Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.697.4.56.6 (aka: L36974566) |
| Name: | L3.697.4.56.6 Conquest Chronograph Automatic 44.5mm Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines Conquest is the quintessential expression of the brand’s sporting elegance. Special attention went into the aesthetics of the bezel, the cabochon crown and the links. The Longines Conquest includes technical features that meet the requirements of the most demanding sportsmen and women. Both sober and sophisticated, these models are guaranteed to catch the eye at the most fashionable soirées as well as in the stands of prestigious horse races. The ref. L3.697.4.56.6 Conquest Chronograph has a stainless steel case and a matching bracelet. It is powered by caliber L696 and features a black dial.