Longines - L3.700.4.56.3
L3.700.4.56.3 Conquest Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.700.4.56.3 (aka: L37004563) |
| Name: | L3.700.4.56.3 Conquest Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest [WATCH_REF} has a stainless steel case with diameter of 41.00mm. It is powered by a quartz movement with chronograph and date (caliber [CALIBER}). In this execution the dial is Black.