Longines - L3.702.4.76.6
L3.702.4.76.6 Conquest Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.702.4.76.6 (aka: L37024766) |
| Name: | L3.702.4.76.6 Conquest Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Chronograph ref. L3.702.4.76.6 has a stainless steel case with a diameter of 41mm, which houses a quartz movement (caliber L442.2) with chronograph and date. In this particular version the dial is Silver.