Longines - L3.759.4.76.5
L3.759.4.76.5 Conquest Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.759.4.76.5 (aka: L37594765) |
| Name: | L3.759.4.76.5 Conquest Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest L3.759.4.76.5 has a stainless steel case with a diameter of 41.00mm. The dial is Silver. This watch is powered by a quartz movement with central seconds and date (caliber L157).