Longines - L3.760.4.56.6
L3.760.4.56.6 Conquest Quartz 43 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.760.4.56.6 (aka: L37604566) |
| Name: | L3.760.4.56.6 Conquest Quartz 43 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest L3.760.4.56.6 has a stainless steel case with a diameter of 43.00mm. The dial is Black. This watch is powered by a quartz movement with central seconds and date (caliber L157).