Longines - L3.776.4.58.6
L3.776.4.58.6 Conquest 39 Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.776.4.58.6 (aka: L37764586) |
| Name: | L3.776.4.58.6 Conquest 39 Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest 39 L3.776.4.58.6 has a stainless steel case of 39mm and a black dial. It is fitted with a stainless steel bracelet.