Longines - L3.830.4.92.6
L3.830.4.92.6 Conquest 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.830.4.92.6 (aka: L38304926) |
| Name: | L3.830.4.92.6 Conquest 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Conquest L3.830.4.92.6 was introduced in 2023 as part of the brand's revamped Conquest collection. This Conquest has a stainless steel case of 41.00mm, which houses the self-winding caliber L888.5. The dial is Blue.