Longines - L3.835.4.91.2
L3.835.4.91.2 Conquest Chronograph 42 Marco Odermatt
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.835.4.91.2 (aka: L38354912) |
| Name: | L3.835.4.91.2 Conquest Chronograph 42 Marco Odermatt |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 2042 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Conquest L3.835.4.91.2 was introduced in 2023 as a limited edition of 2042 pieces created in collaboration with Marco Odermatt, a Swiss skiing champion and Longines ambassador.