Longines - L5.155.4.83.2
L5.155.4.83.2 DolceVita 20 Quartz Stainless Steel Blue MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.155.4.83.2 (aka: L51554832) |
| Name: | L5.155.4.83.2 DolceVita 20 Quartz Stainless Steel Blue MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 19.80 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a stainless steel case of 19.8*24.5 mm and is powered by the quartz caliber L178 movement.