Longines - L5.155.5.00.7
L5.155.5.00.7 DolceVita 20 Quartz Two Tone Pink Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.155.5.00.7 (aka: L51555007) |
| Name: | L5.155.5.00.7 DolceVita 20 Quartz Two Tone Pink Diamond |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 19.60 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines DolceVita is a watch in the classic 'tank' shape. In the present configuration both case and bracelet are done in a combination of stainless steel and pink gold. This watch is powered by the quartz caliber L178. The top of the case is set with 32 diamonds. The dial features an additional 212 diamonds.