Longines - L5.155.5.29.7
L5.155.5.29.7 DolceVita 20 Quartz Two Tone Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.155.5.29.7 (aka: L51555297) |
| Name: | L5.155.5.29.7 DolceVita 20 Quartz Two Tone Diamond |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 19.80 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines DolceVita is a watch in the classic 'tank' shape. In the present configuration both case and bracelet are done in a combination of stainless steel and yellow gold. This watch is powered by the quartz caliber L178. The top of the case is diamond-set.