Longines - L5.158.5.79.7
L5.158.5.79.7 DolceVita 16 Quartz Two Tone Pink Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.158.5.79.7 (aka: L51585797) |
| Name: | L5.158.5.79.7 DolceVita 16 Quartz Two Tone Pink Diamond |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 16.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines DolceVita is a watch in the classic 'tank' shape (16*20.4mm). In the present configuration both case and bracelet are done in a combination of stainless steel and pink gold. This watch is powered by the quartz caliber L963. The sides of the case are set with 28 diamonds.