Longines - L5.158.6.16.6
L5.158.6.16.6 DolceVita 16 Quartz Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.158.6.16.6 (aka: L51586166) |
| Name: | L5.158.6.16.6 DolceVita 16 Quartz Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 16.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a yellow gold case of 16*20.4mm and is powered by the quartz caliber L963 movement.