Longines - L5.200.0.71.4
L5.200.0.71.4 Mini DolceVita 21.5 Quartz Stainless Steel - Diamond / Silver / Triple Cuff Pink XS
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.200.0.71.4 (aka: L52000714) |
| Name: | L5.200.0.71.4 Mini DolceVita 21.5 Quartz Stainless Steel - Diamond / Silver / Triple Cuff Pink XS |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 21.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Longines Dolce Vita L5.200.0.71.4, introduced in 2024, has a rectangular case of 21.5 * 29mm. This watch is powered by a quartz movement with small seconds (caliber L178). The dial is Silver.