Longines - L5.255.4.59.2
L5.255.4.59.2 DolceVita 20.8 Quartz Stainless Steel / Black / Yvy Leather
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.255.4.59.2 (aka: L52554592) |
| Name: | L5.255.4.59.2 DolceVita 20.8 Quartz Stainless Steel / Black / Yvy Leather |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 20.80 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present reference L5.255.4.59.2 has a case of 20.8*32mm, housing a quartz movement with small seconds at 6:00 in the form of caliber [CALIBER. The dial is Black. This DolceVita is fitted with a double-tour strap by Yvy Leather.