Longines - L5.255.9.71.0
L5.255.9.71.0 DolceVita 20.5 Quartz Pink Gold / Diamond / Silver - Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.255.9.71.0 (aka: L52559710) |
| Name: | L5.255.9.71.0 DolceVita 20.5 Quartz Pink Gold / Diamond / Silver - Roman |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 20.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present reference L5.255.9.71.0 has a diamond-set case of 20.5*32mm, housing a quartz movement with small seconds at 6:00. The dial is Silver.