Longines - L5.258.0.87.5
L5.258.0.87.5 DolceVita 17.4 Quartz Stainless Steel / Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.258.0.87.5 (aka: L52580875) |
| Name: | L5.258.0.87.5 DolceVita 17.4 Quartz Stainless Steel / Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 17.40 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a stainless steel diamond-case case of 17.4*27mm, housing a quartz movement.