Longines - L5.258.9.71.0
L5.258.9.71.0 DolceVita 17.7 Quartz Pink Gold - Diamond / Silver - Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.258.9.71.0 (aka: L52589710) |
| Name: | L5.258.9.71.0 DolceVita 17.7 Quartz Pink Gold - Diamond / Silver - Roman |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 17.70 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a Pink Gold case of 17.7*27mm, housing a quartz movement (caliber L963).