Longines - L5.502.4.96.6
L5.502.4.96.6 DolceVita 22 Quartz Stainless Steel Rose
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.502.4.96.6 (aka: L55024966) |
| Name: | L5.502.4.96.6 DolceVita 22 Quartz Stainless Steel Rose |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 22.40 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Rose |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a stainless steel case of 22.4*26.85 mm and is powered by the quartz caliber L176 movement.