Longines - L5.512.4.11.9
L5.512.4.11.9 DolceVita 23 Quartz Sylt Edition
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.512.4.11.9 (aka: L55124119) |
| Name: | L5.512.4.11.9 DolceVita 23 Quartz Sylt Edition |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines DolceVita L5.512.4.11.9 is a 2023 limited edition of 100 pieces exclusively available on the German island of Sylt, and online via the brand's own website.