Longines - L5.512.4.87.6
L5.512.4.87.6 DolceVita 23 Quartz Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.512.4.87.6 (aka: L55124876) |
| Name: | L5.512.4.87.6 DolceVita 23 Quartz Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a case of 23*37mm, housing a quartz movement with small seconds at 6:00.