Longines - L5.512.8.75.2
L5.512.8.75.2 DolceVita 23 Quartz Pink Gold Gold / Two-Tone Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.512.8.75.2 (aka: L55128752) |
| Name: | L5.512.8.75.2 DolceVita 23 Quartz Pink Gold Gold / Two-Tone Roman |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 23.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines DolceVita {WATCH_REF] has a pink gold case of 20.3*37mm, which houses a quartz movement with smalls seconds. The dial is Grey.