Longines - L5.655.5.08.7
L5.655.5.08.7 DolceVita 22 Quartz Two Tone
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.655.5.08.7 (aka: L56555087) |
| Name: | L5.655.5.08.7 DolceVita 22 Quartz Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 22.40 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines DolceVita is a watch in the classic 'tank' shape (22.4*26.85mm). In the present configuration both case and bracelet are done in a combination of stainless steel and yellow gold. This watch is powered by the quartz caliber L176.