Longines - L5.656.4.73.4
L5.656.4.73.4 DolceVita 28 Quartz Chronograph Stainless Steel Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.656.4.73.4 (aka: L56564734) |
| Name: | L5.656.4.73.4 DolceVita 28 Quartz Chronograph Stainless Steel Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.80 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a stainless steel case of 27.8*33.5 mm and is powered by the quartz caliber L538 chronograph movement