Longines - L5.656.4.79.3
L5.656.4.79.3 DolceVita 28 Quartz Chronograph Stainless Steel Black Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.656.4.79.3 (aka: L56564793) |
| Name: | L5.656.4.79.3 DolceVita 28 Quartz Chronograph Stainless Steel Black Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.80 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a stainless steel case of 27.8*33.5 mm and is powered by the quartz caliber L538 chronograph movement