Longines - L5.686.0.57.2
L5.686.0.57.2 DolceVita XL Stainless Steel Diamond Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.686.0.57.2 (aka: L56860572) |
| Name: | L5.686.0.57.2 DolceVita XL Stainless Steel Diamond Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.90 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present DolceVita XL has an oversized stainless steel case measuring in at 33.9*41.3mm. The movement is the quartz caliber L074. Ref. L5.686.0.57.2 has a diamond-set case.