Longines - L5.687.4.73.6
L5.687.4.73.6 DolceVita XL Chronograph Stainless Steel Arabic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.687.4.73.6 (aka: L56874736) |
| Name: | L5.687.4.73.6 DolceVita XL Chronograph Stainless Steel Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.90 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present DolceVita XL Chronograph has an oversized stainless steel case measuring in at 33.9*41.3mm. The movement is the quartz caliber L538.