Longines - L5.755.0.87.0
L5.755.0.87.0 DolceVita 25.8 Quartz Stainless Steel / Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.755.0.87.0 (aka: L57550870) |
| Name: | L5.755.0.87.0 DolceVita 25.8 Quartz Stainless Steel / Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 28.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a diamond-set case of 28.5*42mm, housing a quartz movement with small seconds at 6:00.