Longines - L5.755.4.71.5
L5.755.4.71.5 DolceVita 25.8 Quartz Stainless Steel / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.755.4.71.5 (aka: L57554715) |
| Name: | L5.755.4.71.5 DolceVita 25.8 Quartz Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 28.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a case of 28.5*42mm, housing a quartz movement with small seconds at 6:00.