Longines - L5.757.4.73.0
L5.757.4.73.0 Dolce Vita 27.7 Automatic Stainless Steel / Silver Sector
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | DolceVita |
| Reference: | L5.757.4.73.0 (aka: L57574730) |
| Name: | L5.757.4.73.0 Dolce Vita 27.7 Automatic Stainless Steel / Silver Sector |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 28.20 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
Introduced in 2021, the Longines Dolce Vita reference L5.757.4.73.0 has a Stainless Steel case of 27.2 * 43.8 mm, which houses the self-winding caliber L592.2. It features a silvered sector-style dial.