Longines - L4.287.9.12.0
L4.287.9.12.0 Elegant Collection Automatic 29 Pink Gold / Diamond / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.287.9.12.0 (aka: L42879120) |
| Name: | L4.287.9.12.0 Elegant Collection Automatic 29 Pink Gold / Diamond / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant Collection reference L4.287.9.12.0 has a Pink Gold case with a diameter of 29.00, which houses either the self-winding caliber L595 or L592 (here pictured as L592.2), depending on the year of production. The dial is White.