Longines - L4.309.5.88.7
L4.309.5.88.7 Elegant Collection 25.5 Automatic Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.309.5.88.7 (aka: L43095887) |
| Name: | L4.309.5.88.7 Elegant Collection 25.5 Automatic Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.50 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant Collection reference L4.309.5.88.7 has a stainless steel case and a White mother-of-pearl dial. Inside ticks a self-winding movement with central seconds; listed here as caliber L592.2, though it can be either L592 or L595 depending on the year of production. It can be seen through a see-through case back. Both case and bracelet are partially capped in rose gold.