Longines - L4.330.5.87.7
L4.330.5.87.7 Elegant Collection Moonphase 30 Stainless Steel - Pink Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.330.5.87.7 (aka: L43305877) |
| Name: | L4.330.5.87.7 Elegant Collection Moonphase 30 Stainless Steel - Pink Gold / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant collection houses a series of watches with timeless, elegant looks. Reference L4.330.5.87.7 has a case with a diameter of 30.00. Power comes from caliber L296.2, a quartz movement with central seconds, date, and moonphase display. The dial is White mother-of-pearl. Both case and bracelet are partially capped in pink gold.