Longines - L4.809.4.87.6
L4.809.4.87.6 Elegant Collection 34.5 Automatic Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.809.4.87.6 (aka: L48094876) |
| Name: | L4.809.4.87.6 Elegant Collection 34.5 Automatic Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant Collection reference L4.809.4.87.6 has a case with a diameter of 34.50, which makes it suitable for both women, as well as men looking for a more modestly sized watch. It is powered by either the self-winding caliber L619 or L888 (here pictured as L888.2), depending on the year of production. The dial is White mother-of-pearl.