Longines - L4.809.5.12.7
L4.809.5.12.7 Elegant Collection 34.5 Automatic Stainless Steel / Red Gold / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.809.5.12.7 (aka: L48095127) |
| Name: | L4.809.5.12.7 Elegant Collection 34.5 Automatic Stainless Steel / Red Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant Collection reference L4.809.5.12.7 has a case with a diameter of 34.50, which makes it suitable for both women, as well as men looking for a more modestly sized watch. It is powered by either the self-winding caliber L619 or L888 (here pictured as L888.2), depending on the year of production. The dial is White. Both case and bracelet are partially (red) gold-capped.