Longines - L4.910.4.57.2
L4.910.4.57.2 Elegant Collection Automatic 39 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.910.4.57.2 (aka: L49104572) |
| Name: | L4.910.4.57.2 Elegant Collection Automatic 39 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant collection houses a series of watches with timeless, elegant looks. Reference L4.910.4.57.2 has a case with a diameter of 39.00. Displayed here with caliber L888.3, it can house either an L619 or L888 (.2 or .3) depending on the year of production. The dial is Black.