Longines - L4.910.4.97.6
L4.910.4.97.6 Elegant Collection Automatic 39 Stainless Steel / Blue - Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.910.4.97.6 (aka: L49104976) |
| Name: | L4.910.4.97.6 Elegant Collection Automatic 39 Stainless Steel / Blue - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant collection houses a series of watches with timeless, elegant looks. Reference L4.910.4.97.6 has a case with a diameter of 39.00. The dial is Blue. Power comes from the self-winding caliber L888.5.