Longines - L4.910.5.12.7
L4.910.5.12.7 Elegant Collection Automatic 9 Stainless Steel / Red Gold / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Elegant |
| Reference: | L4.910.5.12.7 (aka: L49105127) |
| Name: | L4.910.5.12.7 Elegant Collection Automatic 9 Stainless Steel / Red Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Elegant collection houses a series of watches with timeless, elegant looks. Reference L4.910.5.12.7 has a case with a diameter of 39.00. Displayed here with caliber L888.3, it can house either an L619 or L888 (.2 or .3) depending on the year of production. The dial is White. Both case and bracelet are partially capped in red gold.