Longines - L6.129.0.89.2
L6.129.0.89.2 Equestrian 23.5 Double Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.129.0.89.2 (aka: L61290892) |
| Name: | L6.129.0.89.2 Equestrian 23.5 Double Diamond / MOP |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.50 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Longines Equestrian With its long and distinguished traditions, Longines has from the start built its worldwide reputation on timepieces notable as much for their intrinsic quality as for the style and timing of their launch. Reference: L6.129.0.89.2