Longines - L6.129.4.71.2
L6.129.4.71.2 Equestrian 23.5 Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.129.4.71.2 (aka: L61294712) |
| Name: | L6.129.4.71.2 Equestrian 23.5 Roman |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 23.50 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Equestrian collection consists of elegant ladies watches with looks that are inspired by the world of equestrian sports. The present reference L6.129.4.71.2 has a stainless steel case of 23.5mm [aired with a dial with Roman numerals.