Longines - L6.130.0.89.2
L6.130.0.89.2 Equestrian 26.5 Double Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.130.0.89.2 (aka: L61300892) |
| Name: | L6.130.0.89.2 Equestrian 26.5 Double Diamond / MOP |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.50 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Equestrian collection consists of elegant ladies watches with looks that are inspired by the world of equestrian sports. The present reference L6.130.0.89.2 has a stainless steel case of 26.5mm, hosing the quartz caliber 152. The bezel is set with a double row of diamonds.