Longines - L6.131.0.71.2
L6.131.0.71.2 Equestrian 30 Diamond / Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.131.0.71.2 (aka: L61310712) |
| Name: | L6.131.0.71.2 Equestrian 30 Diamond / Roman |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Equestrian collection consists of elegant ladies watches with looks that are inspired by the world of equestrian sports. The present reference L6.131.0.71.2 has a stainless steel case of 30mm with diamond-set bezel and a guilloche dial with Roman numerals. It is powered by the quartz caliber 152.